reede, 4. detsember 2009

Graafikanäituse pealkiri "Muinasjutt" on mitmetähenduslik. Muinasjutt tähendab imelisi juhtumeid sisaldavat õpetliku või õnneliku lõpuga lugu. "See on nagu muinasjutt!" - ütlevad inimesed, kui nad tunnevad positiivset hämmingut ega usu oma silmi. "Ära räägi muinasjuttu..." Öeldakse asjade kohta, mille olemasolu või realiseerumine tundub väga ebatõenäoline.

Me tunneme muret selle üle, et "Elva Puukujude talgute" traditsioon on hetkel katkenud. Kolm aastat Elva Puukujude talguid on kinkinud maailmale Maajumalate Pargi Tartumaa Tervisespordikeskuses, Mütoloogilised väravad Tartu Maratoni suusarajale ja Väikese Väeraja.

Kolm aastat kogemusi annab julguse tulla sõna otseses mõttes metsast välja. Seekord oleme me joonistanud puukujude kavandeid Eesti lastekirjanduse teemal ja paigutanud need oma mõtetes Elva südalinna, ümber Arbi järve.


Laske muinasjutt oma südamesse!Öine mulje: värvilised inkrusteeritud tuled toovad välja vorme ja varje tekitades salapäraseid kumasid ja säravaid fragmente skulptuuride pinnal. Vee pind mitmekordistab nähtu. Tekib järve ümbritsev ja vees peegelduv muinasjutuline võluvalgus. Jääb mulje, et muinasjuttude tegelastel on (erinevalt Elva elanikest) väga toimekas ööelu.
Kujundus nõuab maksimumpuitu. Läbimõõt 80-100cm, okstega ja kokkukasvanud tüvesid, mida massivsem, seda lõhkumiskindlam. Veepeegelduste tekimiseks peab vertikaalsete kujude kõrgus olema 4-6m.

Eestis on olemas suvepealinn, kevadpealinn, talvepealinn, külmapealinn... Elval on olemas kõik eeldused, et olla Eesti MUINASJUTUPEALINN. Selleks on vaja lasta muinasjutt Elva südamesse.Eesmärgid:

 • Luua vaimse kontseptsiooniga turismimagnet
 • Esitleda eesti lastekirjandust kui omakultuuri lahutamatut osa
 • Teha puust ja punaselt selgeks, et raamatute lugemine on asendamatu ka arvuti- ja meediaajastul
 • Jätkata "Elva Puukujude Talgute" traditsiooni
 • Anda Elva lasteasutustele uued atraktiivsed õuesõppe võimalused
 • Muuta Elva paigaks, kus elab õnnelik lapsepõlvSihtgrupp:
 • Kõik eesti lapsed
 • Kõik, kes kunagi on olnud lapsed
 • Kõik, kes oskavad lugeda

NB! Sihtgruppi kasvab kogu aeg juurde!
Tulevikunägemus:
Lapsed on meie tulevik. Lubades oma kesklinna lastele pühendatud kunsti ja kirjandust tulvil teemapargi, muutub Elva automaatselt üheks Eesti kõige lapsesõbralikumaks linnaks. Elva muutub paigaks, kus elab õnnelik lapsepõlv. Väärtustades lapsi, väärtustame alati ka nende vanemaid, vanavanemaid, kasvatajaid, pedagooge ja väikese ringiga jõuame ka nendeni, kes annavad vanematele tööd.
Täisväärtuslikku tulevikku loovad need täiskasvanud, kellel on olnud õnnelik lapsepõlv.

Oodatud tulemused:

 • Puukuju muutub Elva sümboliks
 • Elva saab oma "muinasjutu"- tunnusnimetuse ja tunnusürituse
 • Tekib uus kultuslik turismiobjekt, kus iga inimene on vähemalt ühe korra käinud
 • Elva saab unikaalse kompleksse teemapargi, mis sobib fooniks erinevatele turundussündmustele
 • Arbi järve ümbrus on muutunud atraktiivseks maastikukunstigaleriiks, millel on kaks ilmet - päevane ja öine
 • Kinnistub Elva kui lastesõbraliku linna maine

Tartumaa Tervisespordikeskuses elavad koos Maajumalatega väga ammused muistendid.


Väikesel Väerajal, metsa sees, seisavad kõnekate kujudena eesti vanemad muinasjutud.


On sobilik, et rohkete lasteasutustega Elva kesklinnas, ümber Arbi järve, võtavad koha sisse kõige nooremad muinasjutud.
Kõige nooremateks muinasjuttudeks on "EESTI LASTEKIRJANDUS".
Muinasjutupealinnaks olemine võiks päädida vastavasisulise festivaliga, milles osaleb terve linn. See annab võimaluse kutsuda endale külla terve Eesti.


3 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Minu lastele ja minule igatahes meeldiks.Oleks üks koht Elva südames,kus aega meeldivalt parajaks saks teha.Seal on väiksem oht,kui väe rajal,et keegi mõne kuju lihtsalt minema vinnaks.

Anonüümne ütles ...

vägev värk, teeme ära! Aa, linnaisa vist tegid miski konkursi ja valisid parima kavandi Arbi järve ja Kesk tänava tarbeks välja :-(
Mis nüüd saab? Teie idee jääbki vaid paberile?

Anonüümne ütles ...

Mis värk? Väga tore asi ju, aga kus ma saaks oma hääle anda? Mdx, mis need linnaisad siis otsustasid?